Де росте ваніль?

18.08.2022
Переглядів: 267

Ваніллю називають багаторічну ліану із сімейства орхідних. Її висушені й розмелені в порошок плоди використовують як однойменну пряність. Ваніль родом із Центральної Америки. Мексиканські народи тотонаки та ацтеки з давніх-давен збирали її та додавали в напій із шоколадного дерева, який ми тепер називаємо какао.

На початку XVI століття європейцям, що з’явилися в Мексиці, в результаті Великих географічних відкриттів, пряність сподобалася так, що вони почали розводити її спеціально. До середини ХІХ століття ваніль виробляли лише на історичній батьківщині. Саму ліану вдавалося виростити в тропічних країнах Азії та Африки, але плоди на ній визрівали лише в Америці. Нарешті вчені з’ясували, у чому річ. Виявилося, що рослину запилюють комахи, які живуть лише в Мексиці та сусідніх країнах. Тоді квіти на плантаціях стали запилювати вручну особливим пензликом, і проблема отримання плодів вирішилася.

Наразі центр виробництва ванілі перемістився на Мадагаскар. Є також плантації на Шрі-Ланці, Індії, Індонезії та на Сейшельських островах. Натуральна ваніль коштує дорого, бо виробництво її клопітке, а врожаї невеликі — півтора-два центнери з гектара. Тому винайшли замінник прянощі – ванілін, який одержують хімічним способом.