Чому триста спартанців відомі на весь світ?

20.08.2022
Переглядів: 307

Подвиг трьохсот спартанців у битві при Фермопільській ущелині — яскравий приклад мужності та героїзму. У Голлівуді було знято цілих 3 фільми, що розповідають про цей подвиг. Перший у 1962 році, другий у 2006 році (найвідоміший, режисер Зак Снайдер) та третій у 2014 році. І сам цей факт каже, що це справді дуже захоплююча історія. Звичайно, у цих фільмах багато неточностей, фантазій та вигадок. Що сталося насправді та чому історія про триста спартанців відома на весь світ?

Фермопільська битва – битва у вересні 480 року до н. е. в ході греко-перської війни в ущелині Фермопіли. Перській армії, чисельність якої сучасні історики оцінюють у 70—250 тисяч осіб, протистояло, за різними даними, від 5200 до 7700 греків. У перші два дні битви греки успішно відбивали атаки персів у вузькій ущелині. Останнього, третього дня битви більшість захисників пішли, побоюючись оточення. На місці залишилися лише загони спартанців, феспійців та фіванців, загальним числом близько 500 воїнів. Через зраду місцевого жителя Ефіальта перси зайшли до греків у тил та знищили їх. З 300 спартанців живим залишився лише Арістодем, який хворим був залишений Леонідом у селищі Альпени. Після повернення в Спарту Арістодема чекали безчестя та ганьба. Жителі міста через 600 років після битви, вже в римські часи, щорічно проводили змагання на честь національного героя – царя Леоніда. Імена всіх полеглих у Фермопілах були висічені на плиті.

Таким чином 300 спартанців відомі на весь світ яскравим прикладом мужності та героїзму, які стояли на смерть аби тільки ворог не пройшов далі.